Eğitim Kursu Ararken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Yeni bir mesleğin kapılarını aralamak için bir meslek kursu ya da mesleğinizde daha da ilerlemek, yetkin olmak için bilgi akademisi aramaya koyuldunuz. İşe nereden başlamalı? Nerden neyi nasıl araştırmalı? Ve en önemlisi neye göre karar vermeli?
Bütün bu sorulara cevap bulabilmek için pek çoğumuz farklı farklı yöntemler kullanırız. Kimimiz internetten, forumlardan kimimiz eş, dost ve arkadaşlarımızdan sorarak bilgi toplamaya çalışırız. Elbette bu yöntemler gayet mantıklı fakat farkında olmadığımız konular varsa ve siz daha bunları bilmediğinizi bile bilmiyorsanız, ne yapacaksınız? İşte tüm bu soruların cevabını vermek için dikkat etmeniz gereken konuları sıraladık.

Zaman;
Pek çoğumuz için zamanı kısa tutmak,  hedeflerimize çok daha kısa sürede ulaşmak demektir. Ne kadar kısa sürerse harcayacağımız emek de o derece minimuma iner ve psikolojik olarak kısa süren eğitim çoğumuza cazip gelir ve memnun eder. Fakat her yemeğin bir su kaldırışı olduğu gibi her eğitim konusunun da belli ve makul bir süresi olmalıdır. Bu süre aldığımız eğitimin içeriğiyle doğrudan orantılı olmalı ne çok uzun ne kısa tutulmalıdır. Eğitim süresinin size katacakları ödediğiniz eğitim ücretinden daha yüksek bir maddi değere sahiptir. İstediğiniz eğitim dalının tüm prensiplerini araştırmadan ve alacağınız bilginin mesleğinize katkısını bilmeden süre hakkında net bir bilgiye sahip olamazsınız. Sürenin uzun ya da kısa olması yanında eğitim içeriğinin süreyle örtüşmesi de son derece önemlidir. Yeni öğrendiğiniz bir konunun mutlaka pratiğini yapmalı, öğrenim faaliyetini yaptığınız uygulamalarla tamamlamış olmalısınız.

Fiyat;
Kalite ve fiyat her zaman birbiriyle doğru orantılıdır. Aldığınız eğitim size hayat boyu maddi ve manevi katkı sağlar. İnsan hayatındaki en büyük yatırımsa eğitime yapılan yatırımdır. İyi bir eğitim iyi bir gelecek demektir. Bunun yanında yetkin olmanızı ve iş hayatında rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar. Değerinden düşük fiyata sahip eğitim paketleri ilk etapta size cazip gelebilir. Fakat bu durum eğitim kalitesinin düşük, eğitim içeriğinin eksik olduğu gibi pek çok anlama gelebilir. Ucuz eğitimin sonunda edindiğiniz bilgi yetersizliği iş hayatında sizi geri bırakacak, istediğiniz işlere sahip olmanızı engelleyecektir. Bu durumda tekrar bir eğitim alarak maddi kayba ve zaman kaybına uğrarsınız.

İş ve staj olanakları;
Öncelikle staj programının kişiye ne gibi artılar kazandıracağını, kariyerinde nasıl bir sıçramanın gerçekleşeceğini iyi bilmek gerekir.  Kişi meslek eğitimi aldıktan sonra yapacağı staj sayesinde, ekip çalışmasına uyum sağlayabilme, öğrenmeye odaklanabilme, kokmadan yetki ve sorumluluk alabilme, mesleki yeterlilik ve iletişim yeteneklerini geliştirebilme gibi özellikler kazanabilir. Alacağı mesleki eğitimin ardından kurum tarafından vaad edilen staj ya da iş imkanını katılımcılar iyi değerlendirerek kariyerlerinde hızla ilerleyebilirler.

Eğitmen;
Alacağınız eğitimdeki başarı anahtarlarından en önemlisi tabi ki eğitmeninizdir. Eğitmeniniz eğitimini aldığınız kurumun tanınmışlığından daha önemli ve daha öndedir. Bir eğitim almaya karar vermeden en önce eğitmeninizi ismen araştırmalı. Mesleki yeterliliğini “kendiniz” sınamalısınız. Unutmayınız ki eğitimin bilenen en eski ve en verimli yöntemlerinden biriside “usta-çırak” ilişkisidir. Eğitmeninizde bu ilişkiyi kurabilecek özellikler olmasına ve mesleğinde ustalık mertebesinde bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Eğitim materyalleri;
Eğitimini alacağınız kurumda konunuza göre detaylı ve kapsamlı eğitim materyalleri olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğitim materyallerinde sizin için en önemli olan husus ise içeriğinin dolu, anlaşılır, bilgi ve becerilerinizi geliştirecek düzeyde olmasıdır.
 
Bir Kursla ya da eğitim kurumuyla  görüşürken;
  1. Herkese ayrı bilgisayar verilip verilmediğini sorunuz.
  2. Bilgisayarların çalışıp çalışmadığını ve programların yüklü olup olmadığını eğitim danışmanından ayrıntılı öğreniniz.
  3. Eğitim kurumunun sınıflarını ve konforunu kontrol edin, sınıflarda projeksiyon cihazı, klima gibi standart konforların olmasına özen gösterin.
  4. Eğitim danışmanı sizi ikna etmek için kurum kalitesini, fiziki alt yapısını anlatıyorsa, eğitim içeriğini demo şeklinde sunabiliyorsa, kurumu A’dan Z’ye gezdiriyorsa  tüm sorularınıza cevap veriyorsa ve ısrarla sizi kaybetmekten ziyade sizi bilgilendirmeye çalışıyorsa iyi bir kurumda olduğunuzdan emin olabilirsiniz.
  5. Isıtma ve soğutma sisteminin uygun olup olmadığına dikkat edin.
  6. Kantin gibi dinlenme mekanlarının hijyen kurallarına uygun olup olmadığına ve fiyatlarına dikkat etmelisiniz.