Web Kursu Katılımcısının Site Tasarlarken Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu makalemizde hemen her web tasarımcısının izlemesi gereken bazı temel ipuçlarını paylaşacağız. Bu ipuçlarını izleyerek web sitenizi tasarlamanız ve ziyaretcilerinizi artırmanız amaçlanmaktadır.
 
Hızlı Yüklenen Web Sitesi Tasarımları: Bir sitenin hızlı yüklenmesi, her web tasarımcının bilmesi gereken bir numaralı kuraldır. Harika web siteleri tasarlayabilirsiniz ama kaç kişi sitenin yüklenmesi için uzun zaman bekleyebilir? Tasarımınız web için optimize edilmeli ve yüklenmesi 15 saniyeden daha uzun sürmemelidir. Unutmayın, harika tasarımlar yapmış olabilirsiniz ama çok az insan  bu sitelerin yüklenmesini uzun süre bekleyebilir.
 
Açık Gezinme : Ziyaretçileriniz sitenize bir kez geldikten sonra net bir yönlendirme olmasını beklerler. Bunun için 
tüm önemli bağlantıların önemli yerlerde olduğundan emin olmak zorundasınız. Bir web sitesi ziyaretçisinin genellikle ilk gördüğü yer sitenin sağ üst köşesidir. Sağ ve soldaki menülerden yararlanın. İletişim bilgileriniz sitenizin her yerinden ulaşılır olmalıdır. 
 
Ekran Çözünürlüğü : Bugün artık her boyutta çözünürlüğe sahip bilgisayarlar var. Bunlar 480px, 640px, 1024px, 768px, arasında değişmektedir. Web tasarımcısının görevi tüm bu çözünürlük değerine uygun sitelerin tasarlanmasıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu yüzde cinsinden değil, piksel cinsinden web sitesi tasarlamaktır.
 
Tarayıcı Uyumluluğu : Sitenizin tarayıcı uyumlu olduğundan emin olun. Hem Internet explorer’da hem de diğer tarayıcılarda sitenin görünümünü test etmeli, kullanıcı deneyimi ölçümlenmelidir. Özellikle karmaşık HTML dosyaları bazı sorunlar yaşatabilir. Bu tarz sorunları çözmek sabır ister ve oldukça zamanınızı alabilir. 
 
Okunabilir ve Profesyonel Görünümlü Yazı: Web Tasarımında kullandığınız yazı fontu bir ziyaretçinin bilgisayarında mevcut değilse web sitesi kendiliğinden yazı karakterini değiştirir. Bu durum ziyaretçi tarafında okuma ve anlama zorluğu yaratacak sonuçlar doğurur. Okuma sorunu ziyaretçinin daha az sürede sitede kalmasına neden olacak, bu durumsa web sitenizin arama sonuçlarında geri planda kalmasına sebebiyet verecektir. 

Görüntülerin Kullanımını En Aza İndirin : Bazen basit ve anlaşılır tasarımlar web dünyası için en etkili ve sonuç 
odaklı tasarımlardır. Web sitenizi basit ama sade tutun, hantal görüntülerden uzak durun ve yaratıcı tablolar, 
simgeler göz tasarımları(sitenizin belli bir bölümüne bir ziyaretcinin dikkatini çekecek simgeler) yerleştirin.
Unutmayın ziyaretçiler genellikle tasarımdan çok içerik ile ilgilenirler.
 
Beyaz Alan Kullanımı: Çok sayıda resim, arka plan ve renkli yazı ile web sayfanızı yığıntı haline getirmeyin. Grafik 
kullanımını en aza indirgeyip beyaz boşluk yoğunluklu kullanarak basitlik ilkesine sadık kalın. Beyaz boşluk bir 
siteye ferahlık ve genel temizlik duygusu verir. 
 
Kırık Linkleri Kontrol Edin : Web sitenizi sunucuya yönlendirmeden önce her zaman için kırık linkleri kontrol edin. 
Dreamweaver’da  site dosyaları Penceresinde herhangi bir dosya üzerine tıklayıp,  giriş linklere tıklayarak kırık 
linkleri kontrol edebilirsiniz. 


Kariyerist Eğitim Birimi